Vlada usvojila "Zakon o zabrani pušenja"
30.9.2008. // HRT // Objavljeno u kategoriji Dobro je znati
Pušenje neće biti zabranjeno u psihijatrijskim ustanovama, a ugostitelji će imaju rok od 6 mjeseci za prilagodbu
Vlada je na sjednici usvojila Nacrt konačnog prijedloga zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda, prema kojem će se najvjerojatnije od svibnja iduće godine zabraniti pušenje u svim javnim prostorijama, dok će u psihijatrijskim bolnicama pušenje i dalje biti dozvoljeno.
Zakon je poslan na hitnu saborsku proceduru, a osam dana nakon službene objave u Narodnim novinama počet će se primjenjivati u obrazovno-znanstvenim ustanovama i bolnicama, a javne ustanove, kafići, restorani i duhanska industrija imat će rok od šest mjeseci za njegovu prilagodbu.
Pušači kazne na licu mjesta 1 000 kuna
Predloženim zakonom, među ostalim, zabranjuje se prodaja duhanskih proizvoda osobama mlađim od 18 godina, zabranjuje se izravna i neizravna promidžba duhanskih proizvoda, na svim pakiranjima cigareta u Hrvatskoj morat će biti otisnuta opća upozorenja o štetnosti pušenja, te dodatna upozorenja koja moraju prekrivati najmanje 40 posto vanjske površine zadnje strane pakiranja. Zakonom je navedeno i koja se upozorenja moraju istaknuti, primjerice ''''Pušenje uzrokuje smrtonosni rak pluća'''' ili ''''Pušenje može oštetiti spermu i smanjiti plodnost''''. Zakon predviđa i drakonske kazne za prekršitelje.
Tako će se s 30 do 50 tisuća kuna kažnjavati pravne osobe koje proizvode ili prodaju cigarete koje na bočnim stranicama nemaju otisnute podatke o količini katrana ili proizvode ili prodaju cigarete koje sadrže više od 10 miligrama katrana po cigareti. Osobe koje u ugostiteljskom objektu uslužuje hranu ili piće, a ne upozore goste na zabranu pušenja, mogle bi, ako ih inspektori ulove, biti kažnjene novčanom kaznom od 500 do 1000 kuna. Pušače koje inspektori ulove kako puše na zabranjenom mjestu morat će odmah platiti kaznu od 1000 kuna.
- Intencija je zakona utjecati na pušače kojih je u Hrvatskoj 30 posto, kako bi promijenili svoje navike, kao i zaštititi nepušače od posljedica pasivnog pušenja - naglasio je ministar zdravstva Darko Milinović, upozorivši da u Hrvatskoj od izravnih i neizravnih posljedica pušenja godišnje umire više od 12 tisuća osoba.
Ministar zdravstva Darko Milinović objasnio je da zakon ne nalaže da poslodavci moraju osigurati prostor za pušenje, ali je dodao da to mogu učiniti pod uvjetom da taj prostor nije veći od 20 posto ukupne povšine prostora, da je odvojen od prostora za nepušače i ima ventilacijski sustav. Također, u timse prostorima ne smiju konzumirati jelo i piće.
Ministar poljoprivrede Božidar Pankretić komentirao je nakon sjednice Vlade novi zakon kazavši da će i on, kao stravstveni pušač, iskoristiti rok prilagodbe od šest mjeseci.
- Nije lako, ali treba gledati opću korist. Na radost svojih ukućana, posebno supruge i kćerki, ja ću se pokušati u budućnosti definitivno odviknuti od pušenja - kazao je ministar Pankretić.
Usklađivanje Zakona sa EU
Zakon o uporabi duhanskih proizvoda samo je jedan od šest zakonskih prijedloga prihvaćenih na današnjoj sjednici Vlade kojima se hrvatsko zakonodavstvo usklađuje s pravnom stečevinom EU. Prema riječima premijera Ive Sanadera, na dnevnom su redu trebali biti i zakoni o radu i o plaćama državnih službenika, ali je Vlada odlučila uzeti još tjedan ili dva vremena kako bi ih dodatno usuglasila sa socijalnim partnerima.
Vlada je na sjednici prihvatila i preporuku Povjerenstva za ocjenu studije izbora lokacije terminala za ukapljeni plin o izboru lokacije Dina na otoku Krku kao najpovoljnije za izgradnju tog terminala.
Time se, prema riječima potpredsjednika Vlade Damira Polančeca, otvara mogućnost da započnu istražne radnje i pripreme za izgradnju LNG terminala, ali i za nastavak pregovora s općinom Omiš i Primorsko-goranskom županijom "o njihovim očekivanjima" vezanima uz projekt.