U Narodnom muzeju Labin izložba fotografija `...putujem,putujem...` Karmen Orlić i Denisa Gržetića

U Narodnom muzeju Labin izložba fotografija `...putujem,putujem...` Karmen Orlić i Denisa Gržetića

16.10.2015. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Kultura

U Narodnom muzeju Labin u utorak 20. listopada 2015. godine s početkom u 19 sati otvara se izložba fotografija Karmen Orlić i Denisa Gržetića pod nazivom `...putujem,putujem...`

Izložba ostaje otvorena do 20. studenog 2015. godine.

Radno vrijeme muzeja: 10:00 - 14:00 sati, nedljeljom zatvoreno.

 

Više o izložbi:

...PUTUJEM...PUTUJEM...

Bilo kuda da danas putujemo, ne možemo odoljeti porivu da usput, lako nam dostupnim fotoaparatima, mobitelima i tabletima,svene fotografiramo. I tako zabilježimo „gdje smo sve bili"- u kojim gradovima, podnebljima i pejzažima, pa to memoriramo u nekom svom osobnom albumu uspomena. Kad međutim fotografi putuju, tad je u njih ta povezanost između putovanja i fotografiranja usko stvaralački uvjetovana.... i nije nikad usputna i slučajna. Jer oni putuju zbog strasti za fografiranjem, a ne fotografiraju kako bi dokumentirali doživljaje s putovanja. Na put kreću zbog potrage za fotografski osmišljenim pričama; za pričama gledanim kroz diskurs fotografskog medija. I sva njihova putovanja uvijek se pretvaraju u istraživački foto-„trekking".U potragu za bliskimim motivima i vizurama, koje percipiraju i vizualno interpretiraju na autorski način.

Upravo na takva putovanja, iz potrebe za fotografiranjem, uvijek kreće i autorski dvojac Karmen Orlić i Denis Gržetić.Putne priče s njihovih putovanja vode nas maglovitim i mističnim stazama i ambijentimanekih magičnih krajolika i gradovačije nam se vizure na prvi pogled čine znane, ali ubrzo shvaćamo da pripadaju nekom drugom svijetu. Onom snova i mekih tišina, ispražnjenih prostora i začudnih osvjetljenja. Svijetu čudesnih, melankoličnih „nokturna" i tjeskobnih metafizičkih ugođaja. Ali i svijetu širokih panorama s visokim očištima, pa u tim fotografijama sve stalno kliže u neku drugu dimenziju. Dimenziju nestvarnosti i „zaleđene" bezvremenosti. Postaje jasno da to više nisu neka konkretna, nego univerzalna mjesta postojanja i bivanja, u kojima caruju mir, zaustavljenost - i odsutnost čovjekove prisutnosti. Autori ne prenose zbilju, jer ona tu nije važna.Važne su misaone i spoznajne poruke. A mi, očarani, pratimoih u imaginarnoj zbilji jer oni suvereno putuju tim prostorima. Ne kao turisti, nego kao likovni istraživači. Ne kao brbljavi pripovjedačii opisivači, nego kao slikovni pjesnici Gradova i Krajolika, čije su fotografije lirske metafore i kriptične asocijacije;emotivna snatrenja i tihe meditacije. Ali su prije svega koncentrat žive likovnosti i čiste vizualnosti. Stvarno događanjezamijenjenoje tu onim vizualnim, a svjetloje autoritativno preuzelo glavnu ulogu, najčešće se sljubivši sa sjenom, pa usmjerivši doživljaj s opipljivoga na iluziju. Svjetlo i sjenatako se ovdje pojavljuje kao način poimanja stvarnosti i sredstvo odgonetavanja smislenosti. Kao način oblikovanja i element stvaranja.

Nije slučajno da fotografije Karmen Orlić i Denisa Gržetića nerijetko doživljajem, načinom pristupa, čak i terminologijom vežemo uz slikarstvo. Jer one se s njim u mnogo čemudodiruju, pa i preklapaju, a na slikarski način se ponajbolje i iščitavaju. Oba se autorau svom fotografskom izričaju primarno  koriste svjetlom. Svjetlo je za njih čudesan, čarobni medij. Medij koji sve što dotakne oživljuje i čini ekspresivnim i dinamičnim. Ali isto tako i sve dematerijalizira, „pomiče" u neku drugu dimenziju i čini nedodirljivim i dalekim. Za Karmen i Denisasvjetlo je izazov i inspiracija; nosač i pokretač likovnosti; odreditelj prostora i vremena, te vladar zbilje. Ovi autoriputuju za svojim svjetlom i strpljivo iščekuju da seu svoj punini pojavi na detaljima gradskih fasada, na vršcima crkvenih tornjeva, u maglici nad morem, u oblacima na horizontu, na seoskom puteljku, na ptičjem krilu...Iščekujući to svoje posebno svjetlo, hvataju ga jednom kao jutarnjemaglovito, blijedo iprohladno, a drugi put kao zlatno i toplo kasnopopodnevno, koje u suton privlači u svoju blizinu dugačke i tamne sjenes kojima se nadmeće, poigrava i kojima bježi. Samos takvim svjetlom,koje ima široku paletu tonova i intenziteta sjaja,voli ovo dvoje autora „oslikavati" svoje nadrealno-mistične krajolike i sanjive vedute. Jer tako ih najviše puni enigmatičnošću i mistikom; značenjskom slojevitošću i simbolikom. Ali iznad svega vizuanim obiljem.

 

Višnja Slavica Gabout

 

 

 

izložba fotografije karmen orlić denis gržetić narodni muzej labin