Rockwool (HR) ne spaljuje kancerogene plinove ?
5.10.2008. // Labin.info // Objavljeno u kategoriji Ekologija
Javnost se upozorava da se detaljno obrati pažnja na neke već publicirane izjave "Rockwool-ovih" dužnosnika konkretno na tekst iz istarskog medija "Glasa Istre" od 24.6.2008.
Gospodarstvo - EELCO VAN HEEL: NEĆEMO OLAKO DIGNUTI RUKE OD TVORNICE U POTPIĆNU! - Hrvatski Rockwool ne spaljuje kancerogene plinove?
Tamo piše: "Arne Olsen, glavni inženjer, i Thomas Nordli iz odjela za komunikacije govorili su o Rockwoolovom odnosu prema zaštiti okoliša, a predstavili su i friško tiskani prospekt na hrvatskom jeziku. Prema njemu, na razini grupe emisije amonijaka, formaldehida i fenola, koji mogu uzrokovati smog, smanjuju se od 2002. godine, no povećalo se ispuštanje ugljičnog dioksida.
Zanimljivo je, međutim, da se u prospektu navodi da Rockwoolove tvornice koriste tzv. pogone za naknadno spaljivanje plinova («afterburner«) ne bi li se tako na minimum svele emisije ugljičnog dioksida iz procesa taljenja te fenola i kancerogenog formaldehida, koji nastaju zbog polimeriziranih veziva kao stabilizatora kamene vune.
Takav se sustav u tvornici u Potpićnu ne koristi, već se upotrebljava namakanje («quenching«), što označava proces kojim se plinovi namaču malom količinom vode da bi im se smanjila temperatura prije nego prođu kroz sustav filtriranja.
Za sustav namakanja koristi se procesna voda i voda iz bunara ispod tvornice.
U Rockwoolovim naknadnim pojašnjenjima tvrdi se da je količina sumpora u podzemnoj vodi zanemariva, kao i da se redovito analizira. Sumpor se u vodi nalazi u obliku sulfata koji ne isparava tijekom procesa namakanja nego, u obliku soli, završava u sustavu filtriranja vrteće komore.
»Sanitarna voda jedina je otpadna voda iz tvornice koja se pročišćava u biorotoru. Procesna voda je u potpunosti odvojena od sanitarne vode te se koristi u zatvorenom sustavu, što znači da se u potpunosti reciklira.
Oba rješenja, CO sagorijevač (''afterburner'') i sustav namakanja (''quenching''), su posljednje dostignuće tehnologije te su također dio BAT (Best Available Environmental Technology) direktive, odnosno najbolje dostupne tehnologije za okoliš.
Unutar Rockwool grupe sustav namakanja koristi se u Kanadi, Češkoj i Rusiji ali ne koristi se bilo gdje na području EU, gdje se redovito koriste "afterburner" tehnologije.
http://www.rockwool.cz/sw1406.asp
Foto: na skici gore crnom točkom je naznačeno mjesto gdje bi u tehnološkom procesu u "Rockwool-u" Tupljak trebao biti sustav za spaljivanje otrovnih kancerogenih plinova.
Slobodna je procjena da je "Rockwool" "preskačući" to postrojenje u svojoj tvornici u Tupljaku uštedio u investiciji cca 1,5 milijuna €.
pogon Rockwool gospodarstvo filter spaljivanje plinovi ekologija