Prijevoz učenika milijunski biznis: Autotrans za prijevoz do Potpićna naplaćuje 25,58 kn/km, do Juršići 5,63 kn/km

Prijevoz učenika milijunski biznis: Autotrans za prijevoz do Potpićna naplaćuje 25,58 kn/km, do Juršići 5,63 kn/km

13.4.2011. // iPress // Objavljeno u kategoriji Društvo

Za prijevoz učenika osnovnih škola čiji je osnivač Istarska županija s četiri su prijevoznika – riječki Autotrans, pulski Brioni, medulinski Fils i buzetski obrt Volte - potpisani četverogodišnji okvirni sporazumi, temeljem kojih se potpisuju pojedinačni godišnji ugovori.

U razdoblju od raspisivanja natječaja za sklapanje 4-godišnjih sporazuma (svibanj 2010.) te odluke o odabiru ponuda (rujan 2010.) preko potpisivanja okvirnih sporazuma (veljača 2011.) do potpisivanja ovogodišnjih ugovora (ožujak 2011.) razlika od procijenjenog do postignutog iznosa je drastična, a cijene variraju od 5 do gotovo 70 kuna po kilometru.

Istarska županija je s namjerom potpisivanja okvirnih sporazuma za 23 grupe prijevoza učenika u Istri procijenila da će to za četiri godine koštati ukupno 22,66 milijuna kuna bez PDV-a. Prihvaćene su, međutim, ponude, koje ukupno iznose 24,77 milijuna kuna bez PDV-a, odnosno više od 30 milijuna kuna s PDV-om.

Primjerice, za prijevoz na području Buzet 1 procjena Istarske županije za prijevoz učenika tijekom četiri godine iznosila je 776,4 tisuće kuna, a prihvaćena je ponuda obrta Volte u visini od 1,6 milijuna kuna. Ili, za Novigrad je planirano 1,3 milijuna kuna, a prihvaćeno 1,7 milijuna kuna, koliko je ponudio riječki Autotrans. S druge strane, medulinski Fils je za Buzet 3 ponudio 776 tisuća kuna, uz solidnih 36 kuna po kilometru, dok je procjena iznosila 1,45 milijuna kuna, ali je za Medulin ponudio 1 milijun i 78 tisuća kuna, dok je procjena iznosila 698,6 tisuća kuna. Za Buje gdje je Županija smatrala da je dovoljno 2,24 milijuna kuna, prihvatila je ponudu Autotransa od 2,94 milijuna kuna.

Nadalje, iako okvirni sporazum, u slučaju poskupljenja goriva iznad 5 posto, propisuje porast cijene po kilometru od najviše 2 posto, u ugovorima za ovu godinu postoci su i dvostruko viši. Primjerice, već spominjani buzetski obrt Volte cijenu po kilometru je podigao za 4 posto u odnosu na ionako ogromnu cijenu iz okvirnog sporazuma. Autotrans će na području Oprtlja za ovu godinu naplatiti 182 tisuće kuna + PDV, iako je preuzeo ugovor od umaškog Istra-prometa, kojeg je pripojio u studenom prošle godine. Naime, iako je Županija procijenila vrijednost na području Oprtlja na 446,6 tisuća kuna, prihvatila je ponudu Istra-prometa od 568,8 tisuća kuna, dakle, umjesto niže cijene na natječaju je dobila i prihvatila 30 posto višu, da bi ovogodišnjim ugovorom s Autotransom cijena bila daljnjih 4 posto viša u odnosu na okvirni sporazum.

Kako kome: za kilometar od 5 do 67 kuna

Poseban slučaj je krajnje neujednačena cijena po kilometru te ona, primjerice, za grupu Juršići, prijevoznika Autotrans, iznosi 5,63 kune s PDV-om, za grupu Potpićan, istog prijevoznika, 25,58 kuna s PDV-om, Brioni će učenike u Krnicu voziti za 14,07 kuna po kilometru, a za Buzet 1, gdje je prijevoznik Obrt Volta, cijena po kilometru iznosi fantastičnih 67,79 kuna. Također, u dva su slučaja umjesto plaćanja po kilometru sklopljeni ugovori o pokrivanju troškova mjesečnih karata. Tako one u Bujama iznose gotovo 700 kuna po učeniku, a u Novigradu oko 330.

Kako je riječ o čak 23 grupe za koje su potpisani okvirni sporazumi i godišnji ugovori te dugotrajnoj proceduri, ovdje nije moguće svaku od njih detaljno analizirati, ali je već pregledom procjene vrijednosti, visinom prihvaćenih ponuda te cijena iz godišnjih ugovora uočljivo da javna nabava nije ispunila osnovnu svrhu, a to je što kvalitetnija ponuda uz što nižu cijenu. Dapače, cijeli je postupak krajnje netransparentan, a razlike u cijenama prevelike da bi se mirne duše moglo reći da je sve u redu. (MBM)

autotrans vozni red prijevoz učenika