Politički i društveni događaji koji su obilježili Istru i Labinštinu 2008. godine

Politički i društveni događaji koji su obilježili Istru i Labinštinu 2008. godine

3.1.2009. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo

Siječanj: Ključevima preko granice

Pet godina nakon epidemije trihineloze u Istri rovinjski sud nepravomoćno je presudio o odštetnom zahtjevu 26 oboljelih građana, čime su država i tvrtka Corel dužne isplatiti više od 1,1 milijun kuna odštete. Predsjedništvo IDS-a u siječnju regrutira kadrove za novi saziv Sabora. U saborske klupe sjeda pulski gradonačelnik Boris Miletić i dotadašnji dožupan Marin Brkarić, dok je za novog dožupana predložen Valerio Drandić.


Ohrabreni prijetnjama o blokadi pregovora s EU-om pet slovenskih koća upalo je u hrvatske vode. Savudrijski ribari tvrde da se ovakav masovni prelazak susjednih ribara u naše more još nije dogodio.
Slovenija je na području Istre u siječnju postavila 13 rampi za prijelaz pograničnog stanovništva u schengenski prostor, a ključeve za rampe dobilo je 27 Istrana.


Pićanska tvornica kamene vune Rockwool postaje europski problem - Europska komisija daje podršku danskim investitorima. Početkom godine konzervatori sprječavaju da gradnja turističkih objekata iz AB Marisovog projekta Golf i yacht resort Porto Mariccio uništi bogatu antičku kulturnu baštinu, a Medulinci se na javnoj raspravi izjašnjavaju protiv Centra za gospodarenje otpadom na Kaštijunu te traže izmjenu županijskog Prostornog plana.

 

Veljača: Ratomir Ivičić na čelu Brijuni rivijere

Slovenska vlada početkom veljače donosi uredbu kojom se granični prijelaz Sočerga/Požane zatvara za međunarodni pomet. Umjesto dotadašnjeg direktora tvrtke Brijuni rivijera Veljka Ostojića na čelo dolazi Ratomir Ivičić.

 

Ožujak: Pićanci traže uklanjanje Rockwoola

Početak ožujka obilježio je incident na slovenskoj granici koji je izazvao kontroverzni slovenski državljanin s hrvatskim prebivalištem Joško Joras. On je pokrenuo medijsku hajku na Hrvatsku, jer je Grad Buje prodao i dao u zakup nekoliko hektara poljoprivredne zemlje na hrvatskoj, južnoj strani kanala Sv. Odorika, a u taj paket navodno su ušle i parcele koje je dobio u zakup od slovenskog državnog fonda poljoprivrednih zemljišta.
Općinsko vijeće Pićana donosi deklaraciju kojom se traži uklanjanje tvornice kamene vune Rockwool, a između ostalog Pićanci traže da se tvornica demontira i trajno ukloni s Pićanštine. Tog je mjeseca evidentirano da je nezaposlenost na Poluotoku iznosila 6,3 posto, što je manje od prosjeka Europske unije gdje je stopa nezaposlenosti bila 7,1 posto.


Afera u županijskom Zavodu za javno zdravstvo. Državni inspektorat prijavio je ravnateljicu Zavoda Ljubomiru Radolović zbog osnovane sumnje da je prekršila niz članaka Zakona o radu i da je radnike zakidala za plaću. Nakon višemjesečne krize i novog pregleda inspekcije Rovinj u ožujku ostaje bez Doma za zlostavljanu djecu i odrasle osobe – žrtve obiteljskog nasilja »Rovinjsko sunce«.
U ožujku Grad Buzet najavljuje tužbu Europskoj uniji protiv Slovenije vezano uz štetnu uredbu slovenske vlade o zabrani teretnog prometa na graničnom prijelazu Sočerga – Požane.


Istarski ribari inzistiraju na tome da se ne odustaje od ZERP-a, a Vladi poručuju: »bolje krepat'', nego ZERP dat''«. Dotadašnji predsjednik županijske organizacije Hrvatske stranke umirovljenika Silvano Hrelja imenovan je predsjednikom ove stranke, nasljeđujući time bivšeg čelnika Vladimira Jordana.
U ožujku na snagu stupa pravomoćna presuda Županijskog suda u Puli prema kojoj Općina Medulin postaje vlasnik kampa Medulin te time Medulin nakon niza godina dobiva spor protiv poduzeća Arenaturist. Pod sloganom »Odluka narodu- NATO na referendum« u istarskim gradovima počinje potpisivanje peticije kojom se traži da se o ulasku u NATO građani izjasne na referendumu.

 

Travanj: Afera »Industrogradnja«

Na vlastiti zahtjev predsjednik Općinskog suda u Puli Bruno Čohilj razriješen je dužnosti suca i predsjednika suda te odlazi u odvjetnike, a za v.d. predsjednika imenovana je sutkinja Mirjana Sinčić Kocijančić.
Čelnici Istarske županije, Grada Pule, sindikati i radnici u travnju zajedno izlaze sa stavom protiv privatizacije brodogradilišta Uljanik. Poglavarstvo Istarske županije donosi odluku o dokapitalizaciji tvrtke Kaštijun te da će putem bespovratnih sredstava Europske komisije za projekt biti osigurano 15 milijuna eura.


Građevinska inspekcija donosi 22 izvršna rješenja o uklanjanju bespravno izgrađenih molova na arheološki zaštićenom medulinskom poluotoku, a samo Vižulu mora napustiti 200-tinjak plovila!
Na prosvjedima protiv daljnjih poskupljenja hrane i komunalija u Zagrebu sudjelovalo je i 1.500 radnika iz Istre. Istarska županija troši više za reprezentaciju od Ureda predsjednika države. U prošlogodišnjem proračunu je od ukupno 252,6 milijuna kuna za reprezentaciju planirano čak 1.643.781,11 kuna, dok je za ugošćivanje za Mesićev ured planirano 1,2 milijuna. Pet golfera javilo se u travnju na zarazni odjel pulske bolnice sa simptomima Q -groznice.
Predstavnici zagrebačke Industrogradnje su uz pomoć zaštitara iz tvrtke Klemm security nasilno ušli u posjed hotelskog kompleksa Croatia u Dugoj Uvali, koji je koristio zakupoprimac, odnosno tvrtka Fio&D iz Splita. Po riječima Josipa Galinca, predsjednika Uprave i najvećeg pojedinačnog dioničara Industrogradnje, zakupoprimac je koristio hotel bez pravne osnove i bez urednog plaćanja zakupnine.


Krajem travnja slovenski prosvjednici na graničnom prijelazu Plovanija pokušavaju upasti na hrvatski teritorij, a hrvatski specijalci zaustavljaju »Jorasovce«. Dvjestotinjak slovenskih prosvjednika iz Ljubljane, Maribora i Celja prodefiliralo je iz pravca aerodroma u Sečovlju i održalo skup na mostu iznad Dragonje, između hrvatske i slovenske granice. Cilj im je bio izvršiti presudu suda u Piranu i ukloniti četiri betonske žardinjere kojima je hrvatska policija prije dvije godine zatvorila puteljak prema kući kontroverznog Joška Jorasa.

 

Svibanj: Istarski grozd traži referendum o Kaštijunu

Na dan kad se slavio Praznik rada slovenski premijer Janez Janša susreo se na Bregani s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom, obećavši mirno rješavanje problema granice te se ogradio od Joška Jorasa i njegovih istomišljenika. Robert Ježić, predsjednik DIOKI Holdinga AG, postao je novi vlasnik Novog lista, čime je aktualizirao i pitanje interesa za stjecanje vlasništva u Glasu Istre te budućih odnosa ovih dviju novinskih kuća.
I u svibnju je nastavljena drama oko turističkih objekata u Dugoj Uvali. Zagrebačka Industrogradnja se nije ograničila samo na vraćanje u posjed hotela Croatia, već je uz pomoć zaštitara zauzela i pomoćnu zgradu izbacivši iz nje 30 djelatnika hotela.
Studenti u svim velikim hrvatskim gradovima prosvjedovali su protiv načina na koji se provodi Bolonja, a u Puli se prosvjedu odazvalo tek tridesetak studenata. Arenaturist je izgubio još dva autokampa. Županijski sud potvrdio je pravo vlasništva Općini Medulin nad zemljištem autokampa Stupice i Runke u Premanturi. Oporbeni vijećnici zatražili su raspisivanje referenduma o Kaštijunu, a Istarski grozd započeo je s prikupljanjem potpisa za peticiju »Ne Kaštijunu kao odlagalištu smeća iz cijele Istre«.


Osnovana je udruga Ladonja, čiji je začetnik Plinio Cuccurin, koji se u svibnju još nije želio izjasniti namjerava li se kandidirati za župana. Kazneno je prijavljena bivša ravnateljica Medicinske škole Biserka Šoštarek zbog osnovane sumnje da je naplaćivala školarinu čime je protuzakonito pribavila oko 190 tisuća kuna. Vlada je krenula u izradu modela privatizacije za četiri brodogradilišta te najavila privatizaciju Uljanika do konca ožujka 2009. godine.
U Medulinu su u prisustvu policije srušena 23 bespravno sagrađena mola. Načelnik Emil Jukopila u nekoliko je navrata tražio od građevinske inspekcije da zaustavi rušenje, a kod demoliranja molova na arheološki zaštićenom lokalitetu Vižuli intervenirali su i arheolozi.

 

Lipanj: Ribari prosvjeduju zbog skupog goriva

U lipnju je udruga Ladonja izabrala Plinija Cuccurina za svojeg predsjednika, a udruzi je pristupilo 30-ak nezavisnih lista i udruga građana. Aldo Radolović, nekadašnji predsjednik Županijskog suda u Puli, izabran je za zamjenika predsjednika Ustavnog suda.
Istarski ribari su zajedno sa svojim kolegama diljem hrvatske obale prosvjedovali zbog skupog plavog dizela, tražeći od Vlade da smanji cijenu ovog goriva. Ekstremno visoke temperature u lipnju, broj vrućih dana bio je dvostruko veći od prosjeka.

 

Srpanj: Uljanikovci spremni na štrajk

Prvog dana srpnja, točno na početak turističke sezone, Slovenija je uvela skupe vinjete za promet autocestom. Ponovno je otvorila granični prijelaz Sočerga za međunarodni teretni promet, doduše tek djelomično - za kamione nosivosti do 7,5 tona.
Najavljeni koncert Marka Perkovića Thompsona u Umagu uzbudio je istarske političare, a posebice saborskog zastupnika Damira Kajina.
Županijska skupština podržala je projekt ulaganja u škole i školske dvorane vrijedan 700 milijuna kuna. Bespravna gradnja i divlje kampiranje već godinama cvjetaju od Peroja do Dragonere, a mjerodavne službe ne reagiraju.


Sindikat metalaca Hrvatske proveo je anketu među radnicima brodogradilišta o tome jesu li spremni zaustaviti proizvodnju ukoliko Vlada odustane od socijalne klauzule prilikom privatizacije. Oko 97 posto anketiranih uljanikovaca izjavilo je da su spremni na štrajk. Uslijed velike smjene gostiju stvaraju se kolone prema graničnim prijelazima duge desetak kilometara i uobičajene ljetne gužve na cestama.
Istra golf Umag otkazao je nastup Thompsonu. Predsjednik Stjepan Mesić odbio je pomilovati Klaudija Grgorinića koji je 2001. godine bio direktor distribucije Plinare kada se dogodila eksplozija plina u Puli. Pićanskoj tvornici Rockwool Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva izdalo je izmjenu i dopunu građevinske dozvole temeljem koje može nastaviti s probnim radom.
Kolona s 22 traktora nezadovoljnih proizvođača mlijeka iz cijele Istre pod pratnjom policije stigla je iz Žminja u Pazin na prosvjedni skup. Time su se Istrani priključili nezadovoljnim stočarima koji su prosvjedovali diljem hrvatske želeći ukazati na to da je stanje u poljoprivredi loše i da trebaju veću pomoć države.


Izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku Hannes Swoboda boravio je u Umagu kako bi upoznao prilike u pograničnom području, posebno vezano za otvoreno pitanje granice na moru. Na Kaštijunu je održan prosvjed stanovnika Općine Medulin protiv izgradnje županijskog centra za odlaganje otpada. Usvojene su izmjene i dopune Prostornog plana Istarske županije, a oporbenjaci upozoravaju da će izmijeniti izgled Istre do neprepoznatljivosti jer omogućuje proširenje građevinskog područja.
Građevinska inspekcija u nadzoru pulske sportske lučice Bunarina utvrdila bespravnu dogradnja dvaju gatova i dvaju molova. Istra je treća županija po sezonskom zapošljavanju, ljeti posao pronađe oko 2.000 Istrana koji zimi ponovno završe na burzi. Shrvan teškom bolešću krajem srpnja umro je Mate Parlov, legendarni boksač svjetskoga glasa iz Pule.
U srpnju je 49 objekata u Istri zapečaćeno zbog iznajmljivanja na crno. Umjesto plina, HEP u Plominu planira koristiti ugljen.

 

Kolovoz: Naftna mrlja zapljusnula zapadnu obalu Istre

Thompson ne odustaje od nastupa u Istri te želi održati koncert u Areni, ali pulsko Poglavarstvo u kolovozu odbija dati suglasnosti za održavanje tog koncerta s objašnjenjem da je pjevač zakasnio s prijavom.
Istog mjeseca mazutna mrlja duga dvije milje uočena je u moru nedaleko od Novigrada, a zbog vjetra raširila se do porečke obale. Plaže su se danima čistile, a zagađenje je zahvatilo i dio savudrijskih i novigradskih plaža. Krivac nije otkriven.


Na Istru se obrušio najjači vjetar u posljednjih 20 godina praćen tučom i kišom, a najteže su stradali Novigrad, Savudrija i Kaštelir gdje su smrskani automobili, srušena stabla, potopljene barke i uništeni vinogradi. Za Veliku Gospu stotinjak bajkera iz čitave Istre prosvjedovalo je ispred tunela Učke tražeći jeftinije cestarine za motocikliste. Rockwool je počeo s drugim probnim radom, ekološke udruge i građani najavili su prosvjede.


Grožnjan po drugi put prodaje nekretnine u Svetom Jurju, a na natječaj se kao jedini kupac javio župan Ivan Jakovčić. On je već prije kupio kuće u ovom selu bez natječaja za 65 tisuća kuna. Prvi je kupoprodajni ugovor Općinski sud u Bujama ocijenio nezakonitim. Sada je župan za dvije kuće i okućnice ponudio oko dva milijuna kuna, ali mu je Općina pritom priznala dotadašnja ulaganja u nekretnine u iznosu od 1,4 milijuna kuna.
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva donijelo je rješenje prema kojem je izgradnja županijskog centra za gospodarenje otpadom na Kaštijunu prihvatljiva za okoliš. Istarski grozd ocijenio je neprihvatljivim rješenje te pozvao USKOK da se pozabavi tim pitanjem.


Krajem kolovoza urušio se strop zgrade bivše radiologije koju je koristila pulska Medicinska škola. Tragedija je izbjegnuta jer su zbog ljetnih praznika prostorije bile prazne.

 

Rujan: Rekordne turističke brojke u Istri

Nastavlja se saga oko tvornice kamene vune u Rockwoolu. Oko tisuću i pol prosvjednika traži zatvaranje tvornice. Mještani Pićna i Kršana poručuju da će, ukoliko se ne ukloni »ekološka bomba« iz njihovog dvorišta, blokirati ceste. Ove školske godine se u Istri upisalo 150 prvašića manje nego lani zbog čega su područne škole pred zatvaranjem.


Ministarstvo zaštite okoliša predložilo je Vladi da se LNG terminal gradi u Omišlju na otoku Krku, a ne u Raškom kanalu. Pulski gradonačelnik Boris Miletić upućuje otvoreno pismo ministru gospodarstva Damiru Polančecu u kojem traži da se Grad Pula uključi u privatizaciju Uljanika te da mu se osigura 25 plus jednu dionicu Uljanika, kao jamstvo očuvanja brodogradnje o kojoj ovisi egzistencija 10 tisuća Puljana.
Istarska Turistička zajednica objavila je podatak da je u prvih osam mjeseci Istra premašila 16 milijuna noćenja, a najugodnije iznenađenje su bili gosti iz Nizozemske, Danske i Poljske, koji su više no ikada pohodili Poluotok.


Općinski sud u Buzetu donio je presudu kojom je 25-orici tužitelja iz sela Brgudac priznao pravo vlasništva nad čak 14 milijuna četvornih metara zemljišta na zapadnom dijelu Ćićarije. Objavljeno priopćenje u kojem Zelena akcija - Zelena alternativa najavljuje moguću eskalaciju događaja »nepoželjnih za tvornicu i njene djelatnike« u Rockwoolu su shvatili kao ozbiljnu prijetnju i izravan poziv na fizički napad, zbog čega su od policije tražili zaštitu radnika i imovine.


Općinsko državno odvjetništvo u Puli pokrenulo je postupke utvrđivanja vlasništva nad vojnim nekretninama. Slovenski premijer Janez Janša otvoreno traži »cjeloviti akvatorij Piranskog zaljeva« i »izlaz na otvoreno more«. I dok bi Slovenci na otvoreno more, u Hrvatskoj se dodjeljuju nagrade za najbolje uređena mjesta na obali. Titulu najuređenijeg, a time i najljepšeg grada na Jadranu, treću godinu zaredom osvaja Rovinj.
Ministar Polančec najavljuje da će natječaj za privatizaciju škverova biti objavljen sredinom studenog te da se do kraja lipnja iduće godine planira zaključiti privatizacija svih šest brodogradilišta. Bujska odvjetnica, osumnjičena u aferi »Maestro«, Asja Pilović puštena je iz pritvora.
Koncem mjeseca Thompson podnosi tužbu na Općinskom sudu u Puli protiv Grada Pule, jer mu je uskraćena dozvola za nastup u Areni.

 

Listopad: Nema natječaja za "Brijuni rivijeru"

Vlada donijela odluku da će se LNG terminal graditi na Krku, a ne u Istri. Istra bi, međutim, trebala dobiti autocestu. Naime, u listopadu je započela izgradnja punog profila Ipsilona.
Niz mafijaških obračuna u Hrvatskoj nagnao je IDS da predloži Vladu nacionalnog jedinstva. Odgođen je drugi krug natječaja za Brijuni rivijeru, a u Ministarstvu gospodarstva usuglašen je poseban model privatizacije Uljanika, po kojem bi zaposlenicima bila omogućena kupovina 25 posto plus jedna dionica. Opozicija je napustila sjednicu Županijske skupštine na kojoj je usvojen plan gospodarenja otpadom.

 

Studeni: Milijuni kuna za rukometno prvenstvo

Dok obrana Asje Piplović predlaže da se za svjedoka na suđenju u slučaju »Maestro« pozove župan Ivan Jakovčić, Županijsko poglavarstvo predlaže dosad najviši proračun. On bi u 2009. trebao iznositi 298 milijuna kuna.
Predsjednik HSU-a Silvano Hrelja najavio je kandidaturu za župana na idućim lokalnim izborima, a državni tajnik Tonči Božanić u razgovoru za naš list otkrio da je IDA ušla kao peti partner u veletržnicu ribe u Poreču.
Livio Bolković nije poput Hrelje iskazao interes za osvajanje fotelje župana, ali je zato postao predsjednik ISDF-a, nakon što je Luciano Delbianco otišao u političku mirovinu. IDS i SDP potpisali su koalicijski sporazum za predstojeće lokalne izbore.


U studenom je počela trakavica oko organizacije Svjetskog rukometnog prvenstva. Naime, nakon otvaranja nove sportske dvorane u Poreču Grad dobiva »čestitku« Hrvatskog rukometnog saveza u kojoj piše da, ukoliko želi ugostiti prvenstvo, mora platiti tri i pol milijuna kuna. U početku nitko od gradova domaćina ne pristaje na takvu ucjenu.
Da ne bismo propustili i u studenom spomenuti Uljanik, zabilježit ćemo da je u brodogradilištu organiziran radnički skup protiv privatizacije.

 

Prosinac: Thompson gubi spor protiv Grada Pule

Početak prosinca bio je rezerviran za potop. Jako jugo i plima »potopili su« zapadnu obalu Istre. Plimni val neka je plovila doslovno iznio na kopno. U Rovinju je razina mora porasla za 108 cm. Plinio Cuccurin postao je službeni kandidat za župana udruge Ladonja. U Puli je organiziran prosvjed pokrenut na Facebooku pod geslom »Stegnite vi svoj remen, bando lopovska« na kojem se okupilo tek 300-tinjak ljudi.
Općinski sud u Puli donio je nepravomoćnu presudu kojom je odbio narediti Gradu Puli da dopusti Thompsonu koncert u Areni. U državnom proračunu planirano je tek 77 milijuna kuna za Istru. Vlada je s Europskom komisijom usuglasila model privatizacije brodogradilišta. Kompletan paket dionica za jednu kunu. No, to ne vrijedi jedino za Uljanik, gdje radnici dobivaju mogućnost kupovine 25 posto plus jedne dionice. Objava natječaja najavljena je za siječanj 2009.


Saborski zastupnik Damir Kajin zatražio je smjene u istarskoj policiji koja mu je, smatra, podmetnula laž da je s njim obavljen obavijesni razgovor u vezi bacanja bombe na Boćarski dom u Pazinu. Bez obzira na bombu i Kajinovo protivljenje, Thomspon je u Pazinu održao koncerte na kojima je dio publike, između ostalog, vikao »Ubij Kajina« i »Ubij Janeza«, što su izgleda čuli samo posjetitelji novinari, dok prema policijskim izvještajima na koncertima nije bilo ničeg spornog.
Smijenjen je Vili Šaina, dugogodišnji predsjednik Obrtničke komore u Istarskoj županiji, a za novog predsjednika izabran je Aldo Ukanović. Na Županijskoj skupštini rijetko viđena scena. Vijećnici jednoglasno protiv ovakvog Rockwoola. Veletržnica ribe u Poreču napokon je otvorena.
Godina završava negativnim vijestima. Ekonomska kriza očito utječe i na istarsko gospodarstvo. U tvrtki Pazin Textiles otkaz dobiva 75 radnika, a u nekim tvrtkama u Istri najavljuju smanjenje broja zaposlenih.

 

društvo fenomeni Rockwool gospodarstvo zaposlenje život Labin prosvjed Kaštijun Thompson Brijuni Rivijera istra 2008