PIĆAN | DESTRUKCIJA POJEDINIH OPĆINARA Produbljen jaz između Općine i lokalnog zavičajnog društva Matka Brajše Rašana "Pročelje crkve nije mjesto za postavljanje takve spomen ploče"

PIĆAN | DESTRUKCIJA POJEDINIH OPĆINARA Produbljen jaz između Općine i lokalnog zavičajnog društva Matka Brajše Rašana "Pročelje crkve nije mjesto za postavljanje takve spomen ploče"

28.11.2019. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Politika

Nakon misnog slavlja za svetkovinu Sv. Katarine Aleksandrijske, na pročelju crkve u Svetoj Katarini svečano je otkrivena spomen ploča monsinjoru Boži Milanoviću, svećeniku i proporoditelju koji je imao službu Božju kapelana u Svetoj Katarini od 1914. do 1917. godine. Spomen ploču koju je postavilo Zavičajno društvo Mataka Brajše Rašana iz Pićna, otkrila su dva najstarija mještana Anton Baćac i Alojz Sergo iz okolice Sv. Katarine.

Općina ne voli ovu pićansku udrugu

 Međutim, postavljanje spomen ploče mons. Bože Milanovića na pročelje mjesne crkve u Svetoj Katarini, izazvalo je prijepore i reakcije na sjednici Općinskog vijeća Pićna održanoj nekoliko dana ranije. Naime pojedini vijećnici i općinski čelnici smatrali su da pročelje crkve nije mjesto za postavljanje takve spomen ploče zbog mogućih problema s konzervatorima. Pitali su da li su konzervatori izdali dozvolu te stoje li župljani iza toga jer općinski su čelnici za postavljanje ploče doznali iz pozivnice koju je poslala crkva, zašto u potpisu na ploči stoji udruga pa onda i druge udruge mogu postavljati ploče na crkvu te da navodno većina ljudi nije zadovoljna.


Čak je najavljen i razgovor sa župnikom da se vidi tko je to odobrio, ne osporavajući zasluge mons. Bože Milanovića da dobije spomen ploču. Ovime je samo produbljen dosadašnji jaz između lokalne vlasti u Pićnu i lokalnog zavičajnog društva Matka Brajše Rašana. Predsjednik društva Anđelo Slivar komentirajući te izjave s Vijeća je rekao kako je to samo dio destrukcijske politike koju vodi vodstvo Općine Pićan prema društvu Matka Brajše Rašana jer se društvo cijelo vrijeme ignorira i ne priznaje kao udruga.


- Naše društvo djeluje već šest godina i u njemu su vrijedni i sposobni ljudi koji obiluju brojnim intelektualnim sposobnostima, idejama, kreativnostima, dosljednostima i poduzetnošću pridonoseći tako Pićnu i cijeloj Pićanštini, istaknuo je Slivar.

 Osobni animozitet pojedinaca iz Općine 

To je društvo polučilo u kratkom vremenu izvanredne rezultate kojima se ne može pohvaliti nijedna slična udruga u Istri, smatra Slivar.

- Primjerice, pokrenuli smo postupak digitalizacije ostavštine Matka Brajše Rašana, uspjeli smo vratiti kapelicu u Zajcima, pokrenuli smo ideju i inicirali projekt izrade monografije Matka Brajše Rašana, pokrenuli smo postupak postavljanja spomen ploče Brajši u Zagrebu i kao posljednje postavili spomen ploču mons. Boži Milanoviću u Svetoj Katarini. Većina župljana stoji iza ovoga a dokaz je prepuna crkva na svečanosti. Umjesto pohvala, priznanja i nagrada doživljavamo kritike i napade. Iza toga stoje pojedinci koji stvaraju slučaj i problem zbog osobnog animoziteta prema pojedinim članovima našeg društva, tvrdi Slivar.

Što se tiče same crkve, ona nije pod posebnom zaštitom spomenika kulture, a spomen ploče u crkvi se postavljaju samo svecima. Prigovor da se ovdje pored crkve adaptira prostor bivše cisterne za sanitarni čvor je za svaku osudu, tvrdi Slivar.

- Kao predsjednik društva odnosno udruge ovom prilikom pozivam vodstvo Općine Pićan na suradnju baziranu na korektnosti, poštenju, respektu i međusobnom uvažavanju s porukom da se ne ogluše na naše pozive, rekao je Slivar istaknuvši da svake godine dostavljaju Općini program rada, u kojem je stajalo i otkrivanje spomen ploče Boži Milanoviću, a na koji nije bilo primjedbi.

 Načelnik Općine misli suprotno

 Općinski načelnik Ivan Franković koji je prisustvovao misi i otkrivanju spomen ploče, kao i zajedničkoj večeri kasnije, nije želio dodatno komentirati ovu situaciju. Već je samo rekao da stoji iza svoga mišljenja da ploču nije trebalo postavljati na crkvu te da vijećnici u aktualnom satu imaju pravo na svoje mišljenje i pitanja.

Svečanu misu na spomenutoj svetkovini je predvodio vlč. Armando Illich iz Valture, uz sudjelovanje djece tamošnje škole i Slavuja Kvarnera koji su održali koncert duhovnih šansona. Uz mnogobrojne mještane i predstavnike lokalne vlasti svečanosti je nazočio i Valter Sergo, prorektor Tršćanskog sveučilišta. O životnom putu i djelima mons. Bože Milanovića govorio je predsjednik društva Anđelo Slivar koje je i postavilo spomen ploču.

- Mons. Milanović je ostao do kraja vjeran svom poslanju katoličkog svećenika i istarskog hrvatskog rodoljuba. S ponosom je mogao gledati kako je njegov mladenački san o sjedinjenu Istre s maticom Hrvatske bio ostvaren i kako reče, režimi prolaze a narod ostaje. Bio je jedan od rijetkih sretnika koji je mogao promatrati realizaciju onoga o čemu su i generacije preporoditelja sanjale, rekao je između ostalog Slivar.


Branko Biočić


zavičajno društvo matko brajša rašan pićan općina pićan politika spomen ploča božo milanović