Našli krivca za sve: IDS-SDP protiv vlastitog načelnika - izglasano nepovjerenju Josipu Knapiću

Našli krivca za sve: IDS-SDP protiv vlastitog načelnika - izglasano nepovjerenju Josipu Knapiću

29.3.2012. // iPress // Objavljeno u kategoriji Politika

RAŠA - S 10 glasova za i jednim suzdržanim glasom vijećnice IDS-a Laure Faraguna, na sinoćnjoj sjednici Općinskog vijeća Raše načelniku Josipu Knapiću izglasano je nepovjerenje.

Prijedlog da se glasa o povjerenju načelniku na sjednici je u ime koalicije IDS-SDP, podnio potpredsjednik Vijeća Gianfranco Ricci, a vijećnici su prihvatili taj prijedlog, nakon što su jednoglasno nisu prihvatili načelnikov izvještaj o radu u zadnjih šest mjeseci prošle godine. Načelnik, međutim, ostaje na svojoj funkciji, jer ga Općinsko vijeće ne može smijeniti s obzirom da ga ono nije niti biralo. Knapić je kazao da ostavku neće dati, javlja Radio Labin.

Mladen Lazarić, predsjednik Kluba vijećnika SDP-a kazao je kako je razočaran izvještajem te da ga oni neće prihvatiti. - Mi nismo ovdje da saniramo dugove, već da nešto napravimo i nisam zadovoljan s načinom rada, primijetio je i predsjednik raškog IDS-a Danijel Fonović, osvrćući se na načelnikovo izvješće u kojem se kao najveći uspjeh naglašavalo smanjenje općinskih dugova. Željko Zahtila (IDS) kazao je kako će vijećnici pred kojima je ostalo još godinu dana mandata otići iz Vijeća, a da se neće imati čime pohvaliti, niti veseliti te da izvješće općinskog načelnika najviše govori o neradu u protekloj godini. Ahmet Kavgić (HSU) zapitao se kako je moguće da su prošle tri godine, a da ništa nije napravljeno. - Naša stranka je stalno upozoravala na to, a sada napokon imamo podršku i vladajuće koalicije, rekao je Kavgić, dok je Zuhdija Buljubašić (SDAH) kazao kako sada svi u Vijeću vide da nema boljitka, a ne samo on.

Nakon svega općinski načelnik Josip Knapić u podužem se izlaganju pokušao obraniti od napada vijećnika. Rekao je da je općina vlastitim sredstvima pokrila gubitak koji se prenosio iz godine u godinu. Dodao je i kako bi u sadašnjim trenucima svatko teško upravljao općinom te da je i pokrivanje gubitaka dobra aktivnosti. Kritizirao je i svoje stranačke kolege, ali i koalicijskog partnera, SDP, u Županiji koji im nisu, kako je rekao, u ničemu pomogli. Ustvrdio je i kako je rasprava o njegovu radu politički montirana te da je zapravo već i predizborna. Zaprijetio je svojim stranačkim kolegama da neće šutjeti, te da će ako bude trebalo početi spominjati i imena, jer svi u vijeću od predsjednice do svakog vijećnika, snose odgovornost za rad i uspješnost općine.

- Rušenjem nećemo ništa napraviti, a zakrvit ćemo odnose, koji jesu loši, a bit će još lošiji, to vam ja garantiram. Zakrvit će se debelo, upozorio je Knapić. Ipak je potom zaključio da se vrijeme pred izbore može iskoristiti za boljitak Raše.

S njegovim se izlaganjem nije složila ni predsjednica Vijeća i njegova stranačka kolegica Glorija Paliska Bolterstein kazavši mu kako je za razvoj općine učinio nedovoljno, a mogao je i morao više.

Iako Knapić ostaje načelnik, izglasanim mu je nepovjerenjem upućena jasna politička poruka, zaključuje se u izvješću Radio Labina.

Podsjetimo, Knapić je načelnik Raše već devet godina. U tom razdoblju, da spomenemo samo neke detalje, Općina Raša je dulje od tri godine kršila zakon ne donoseći Prostorni plan, Turistička zajednica kao i općinsko poduzeće Tim Arsa funkcionirali su nezakonito, ne postoji plan raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem, gospodarski razvoj se ne nazire, komunalni standardi su na niskom stupnju, a postoje i ozbiljne sumnje u sukob interesa glede poslovanja Općine s tvrtkom načelnikova sina. O mogućem pogodavanju pojedinim investitorima prostorno-planskim dokumentnima iPress je pisao u više navrata.

Sve to do sada nije izazivalo nikakvu javnu reakciju vijećnika, a kamoli zakonsku obvezu prijavljivanja sumnji u nepravilnosti nadležnim institucijama, nego su jučer, nakon gotovo cijelog desetljeća Knapićevog djelovanja, iznenada uočili da on ne zaslužuje povjerenje partije. Kako oni sami rade, kao izabrani predstavnici građana, nije nikada bilo predmetom rasprave.

Javno izražavanje nepovjerenja Knapiću, bez ikakvih konkretnih poteza u smjeru njegove ostavke ili, barem, traženja odgovornosti, pokazuje da vladajuća koalicija IDS-SDP stvara alibi za predstojeće lokalne izbore, gdje će svu odgovornost za nefukcioniranje vlastite općine, a moguće i kakve ozbiljne zamjerke u smislu nezakonitosti, svaliti na jednu osobu, i to iz vlastitih redova. (iPress)

pino knapic josip knapic politika raša nepovjerenje