Labinski Bošnjaci oduševljeni boravkom u Sarajevu, Baščaršiji, Vrelu Bosne...
4.5.2024. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo
Bosna i Hercegovina, zemlja u obliku srca gdje se susreće istočna i zapadna civilizacija sa svojim glavnim gradom
Sarajevom koji je izrastao u moderan europski, uredan i čist grad u koji hrle turisti, zapanjujuće je lijepa zemlja s nepreglednim nizom prirodnih pejzaža, kultura, spomenika, tradicija i ljudi koji su ponosni na svoju gostoljubivost.
U to se uvjerilo i pedesetak Bošnjaka i njihovih gostiju koji su u organizaciji Vijeća Bošnjačke nacionalne manjine Grada
Labina i općine Sveta Nedjelja tri dana i četiri noći boravili u toj zemlji. Ulazak u BiH počeo je u šoping meki Arizoni, koja kako kažu oni koji su dolazili ranijih godina, nije više ono što je nekadabila.
Na putu do
Sarajeva koridorom nižu se lijepi prirodni pejzaži, mnogi gradovi i mjesta kao što su Srebrenik, Doboj, Zenica, Visoko i bosanske piramide na obroncima do konačnog dolaska u hotel Terme u Ilidži oazi mira.
Tijekom boravka u
Sarajevu svakodnevno odredište bila je čuvena Baščaršija u koju hrle svi turisti i mnogobrojne Sarajlije jer su tu mnogobrojne trgovine, suvenirnice i mjesta na kojima se nudi nakit, turska kava, izvrsni čevapi, bureci i pite. U čuvenoj Gazi Husrev-Begovoj džamiji iz 1537. tri Labinjanke Hava, Ramiza i Senija obavile su klanjanjem podne-namaz.
Posebno je impresivan bio posjet i prolazak Tunelom spasa, dugog 800 metara, širokog jedan metar a visokog svega 1,60 metara sagrađenog 1993., za vrijeme okupacije
Sarajeva, kroz koji su spas do slobodnih teritorija pronašli mnogobrojni građani i ranjenici, a kroz njega se dopremala hrana, lijekovi, oružje i streljivo braniteljima opkoljenog Sarajeva.
Izletnici iz Labina i Svete Nedelje posjetili su i vrelo Bosne na kojem izvire ova rijeka, odlazili u pojedinačne kupovine, šetnje i zabavu, a na povratku za
Labin cestom koja je vodila kroz Federaciju BiH i Republiku Srpsku, posjetili su Travnik, rodno mjesto nobelovca Ive Andrića i Ćire Blaževića, kraljevski grad Jajce i njegove slapove te ručali u Bihaću.
Za dobru atmosferu brinuo se i mladi harmonikaš iz Raše, Emin Mujkić.
Glavni organizator i vođa puta bio je Esad Spahić, predsjednik Vijeća Bošnjačke nacionalne manjine Grada Labina.
Branko Biočić