LABINSKE ISKRICE: Tko na izborima može ugroziti Demetliku i IDS?

LABINSKE ISKRICE: Tko na izborima može ugroziti Demetliku i IDS?

29.10.2008. // Barkun // Objavljeno u kategoriji Politika

Službenim predstavljanjem nezavisne liste “Nova snaga - Forza nuova” u Labinu je promovirana ne samo nova snaga na ovdašnjoj političkoj sceni, već je najavljena i utrka za novog labinskog gradonačelnika, koji će se prvi put na izborima sredinom svibnja iduće godine birati neposredno. Kakve su šanse liste “Nova snaga” i njenog predsjednika Willijama Negrija u okršaju s IDS-om i dugogodišnjim načelnikom Tulijom Demetlikom i koliko se uopće radi o novoj političkoj snazi u ovom gradu?

 

Iako nema dvojbe da je Labinu potreban novi i snažni politički vjetar, nova rješenja i vizije, malo je vjerojatno da njega treba potražiti u novom političkom igraču. Potvrdilo se to već na prvom, vrlo važnom predstavljanju “NS-FN” , kada se pred novinarima pojavio samo Negri, nespreman da bilo što kaže izvan ponuđenog teksta. Kako je on sadržavao tek lijepe, ali uopćene zaključke i fraze, bez i jednog opipljivog podatka ili stava o labinskim aktualnostima, kojim se biračima obraća i gdje se politički locira, novinari nisu mogli zapravo i ništa novo prenijeti svojim čitateljima. Čak i dvojezični naziv asocira na IDS i političku orijentaciju nove udruge, ali ničim zasad nije pokazano kako se i namjerava ugroziti IDS i Tulija Demetliku. Doduše dolazak predsjednika Udruge nezavisnih lista “Ladonje” Plinija Cuccurina u Labin nekoliko dana kasnije pokazuje na koga “Nova snaga” računa u svom pohodu na vlast, ali je više nego slabo informiranje labinske javnosti o tom skupu rezultiralo i vrlo slabim posjetom. Budu li i slični njihovi skupovi ubuduće ovako organizirani, Demetlika će moći, barem kada je riječ o “Novoj snazi”, na miru spavati.

 

U ovom trenutku je zapravo teško ikoga naći tko bi mogao ugroziti stranku, kojoj stalno opada moć, ali je i na posljednjim lokalnim izborima, uz više nego skroman odaziv birača od svega 38 posto, dobila 44 posto glasova. To po prvi put nije bilo dovoljno da zadrži vlast, ali se IDS i Tulio Demetlika na staro mjesto vraćaju nakon raspada koalicijske vlasti, kada SDP nakon svega dvije godine okreće leđa svojim partnerima, ali i bilo kakvim promjenama u gradu koji nakon zatvaranja rudnika i propasti najvećeg dijela industrije uzaludno traži sebe. Bivši gradonačelnik i najuži vrh socijaldemokrata za taj se čin debelo nagrađuju dobro plaćenim mjestima u gradskoj upravi i gradskim tvrtkama, što je za IDS mala cijena s obzirom da je ovakvim raspletom uklonjena jedina njegova politička opasnost, a oporba svedena na margine ovdašnje političke scene. Bez obzira na brzu zaboravnost birača, sigurno je da će SDP dobiti manje glasova birača nego ranije, ali lukavi Demetlika je odmah po povratku na mjesto gradonačelnika najavio da će bez obzira na ishode novih izbora računati na tu stranku, odnosno na njene već dobro zbrinute čelnike!

 

Time će se uloga te stranke dodatno marginalizirati, odnosno izbiti preostali zubi demoraliziranoj i poraženoj oporbi, gdje je teško očekivati da će Hrvatska stranka umirovljenika ponoviti uspjeh s posljednjih izbora, kada je dobila isti broj glasova kao i SDP. HDZ se u Labinu uvijek zadovoljava ulaskom u Gradsko vijeće, a zasad drugih stranaka zapravo i nema. Nekadašnja Stanićeva lista se raspala, a nakon raskola u HNS-u ionako jedva uočljiva stranka nije se više ni osnivala. Kako je poznato da se neke druge stranke oglašavaju tek uoči izbora, a nezavisne liste u Labinu nikada nisu imale uspjeha, teško je u ovom trenutku nazrijeti politički snagu, koja bi poremetila već posloženi stranački puzzle. Ipak, to ne znači da je sadašnji gradonačelnik bezbrižan, pogotovo što su ovog puta izbori neposredni, pa volja njegovog patrona Jakovčića u samoj završnici nije presudna. Demetlika se dobro zna pohvaliti učinjenim, a umješno prikriti neispunjena obećanja. On je svojim kadroviranjem i drugim potezima zadužio mnoge pojedince, pa i obitelji, uz sebe je na razne načine vezao i veći dio medija, ima naklonost župana, leđa mu štiti i vlastiti činovnički aparat.

 

Ono što mu ne ide u prilog su repovi mnogih afera koji se vuku za njim, bez obzira koliko ih on zna amortizirati ili zanijekati. Jedna od posljednjih je i njegov udio u gradnji stambeno-poslovne zgrade u Ulici svete Katarine, gdje su do daljnjega radovi obustavljeni nakon intervencije građevinske inspekcije. Njemu u prilog ne idu ni mladi i školovani članovi u Gradskom poglavarstvu, koji ističu svoju lojalnost, ali vjeruju da je sada došlo njihovo vrijeme. Gradonačelničkih se ambicija, u slučaju bilo kakvog drugačijeg scenarija, nije oslobodio ni bivši saborski zastupnik Valter Poropat, trenutačno profesionalac u županijskom Poglavarstvu, koji ne zaboravlja da nije prošao njegov izbor za direktora komunalnog poduzeća.

 

Sve ove analize, razmišljanja, procjene i spekulacije više bi držale vodu da se lokalni izbori održavaju po starom sustavu, a ovako su moguća svakakva iznenađenja, igre i kombinacije. U jednoj od njih kao mogući kandidat za gradonačelnika Labina spominje se i Dean Zahtila, poznatiji kao kontroverzni voditelj “Lamparne”, koji dosad nije imao nikakvih političkih iskustava, iako ima vještina koja u politici imaju dobru prođu. On je zanijekao da to sam namjerava učiniti, ali je dodao da neće od toga bježati ukoliko ga budu predložili mladi, koji nisu zadovoljnim onime što im njihov grad nudi. Za njega bi to bio, kaže, zanimljiv izazov, gotovo šou, pa sve dok izborna trka formalno ne započne sve je moguće. Odnosno svi sudionici u njoj se imaju pravo nadati, ali istodobno i strijepiti. (Marijan MILEVOJ)

 

Jakovčić Dean Zahtila politika IDS Demetlika Forza nuova politika Plinio Cuccurin Ladonja izbori William Negri izbori2009