Istarski zeleni: Koliko se Kornata, Rovinja, Rockwoola i Kaštijuna mora dogoditi?
6.2.2008. // Barkun // Objavljeno u kategoriji Ekologija
Povodom tragedije - požara na turskom brodu "Und Adriyatik" i prijeteće ekološke katastrofe u Hrvatskom ZERP-u u blizini Rovinja priopćenjem je reagirao i Županijski odbor Istarske županije Zelene stranke-Zelene Alternative. Priopćenje objavljujemo u cijelosti.
- Naša stranka i svi zeleni pokreti, ali i svi dobronamjerni građani hrvatske su ozbiljno zabrinuti razvojem događaja, nakon što je hrvatskom ZERPU jutros, u blizini Rovinja buknuo požar turskog teretnog broda "Und Adriyatik", koji prevozi kamione, veliku količinu toksičnog ulja i dizel goriva u svojim spremnicima.
Iako je ovakav incident u prometnim vodama jadrana bio izgledan, od jutros je car gol; vidljivo je kako Hrvatska nije ništa poduzela za zaštitu svog „Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa", te kako je zakon o njemu samo mrtvo slovo na papiru.
Da podsjetimo javnost;
Zaštićeni ekološki-ribolovni pojas proglašen je Odlukom Hrvatskog sabora od 3. listopada 2003. godine. Sukladno saborskoj Odluci, pravni režim Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa RH započeo se primjenjivati 3. listopada 2004. i isprva se nije primjenjivao na brodove koji plove pod zastavom država članica EU. Republika Hrvatska je proglasila sadržaje isključivoga gospodarskog pojasa koji se odnose na suverena prava istraživanja i iskorištavanja, očuvanja i gospodarenja živim prirodnim bogatstvima voda izvan vanjske granice teritorijalnog mora, te jurisdikciju glede znanstvenog istraživanja mora i zaštite i očuva¬nja morskog okoliša. ZERP je za brodove koji plove pod zastavom država članica EU stupio na snagu 1. siječnja 2008.
Kako se je bit „Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa" izgubila u jutarnjoj magli mirnog istarskog jutra i dimu požara brodske lomače, u predigri prijeteće ekološke katastrofe, u kojoj bi prelijepa istarska obala i more mogli biti zasuti leševima tisuća ptica, truplima milijuna riba i nepovratnom devastacijom svoa okoliša otrovnim uljima svakovrsnim zagađenjem, nužno je postaviti nekoliko ozbiljnih pitanja hrvatskoj javnosti, Vladi i predsjedniku vlade, te stranačkim - koalicijskim čelnicima;
Koliko se ZERP zaista provodi, kada obavijesti o požaru turskog broda nadomak Rovinju stižu sa talijanskih ribarica (što one tu uopće rade?) i hrvatskoj Državnoj Upravi za Zaštitu i Spašavanje bude o požaru dojavljeno iz Venecije?
Po kojem se stručnom načelu požari brodova, gdje gore ulja i ugljikovodici gase vodom, iz zraka? Koji je genijalac to smislio? Naravno to više govori o načelu imenovanja kadrova u državnoj upravi, gdje je očito u pitanju podobnost, a za stručnost nitko ni ne pita.
Koji su remorkeri u blizini gorućeg broda, i zašto mu se moraju, radi gašenja(?) pokušati približiti? Očito su u pitanju njihovi vrlo moćni namjenski topovi za gašenje pjenom na moru, kada se moraju tako približavati.
Koliko Hrvatska ima namjenskih plovila za gašenje požara na moru? Mora li se dogoditi još jedna, nakon Kornatske i Rovinjske tragedije, da bi nadležni ministar odgovorio na to pitanje? Kada se ovako nespremno čeka iduća tragedija, to je i politička tragedija hrvatske, za koju Predsjednik vlade, svojim neodgovornim igrama oko ZERP-a snosi odgovornost. Očekujemo i od gospodina Frišćića da istupi iz koalicije sa HDZ-om, radi neprimjene ZERP-a od strane HDZ-a.
Pitamo Predsjednika vlade, Ivu Sanadera, je li od 3. listopada 2003. bilo dovoljno vremena da njegova vlada i on pripreme i provedu cjeloviti nadzor i zaštitu ZERPA? Ili je ZERP bio samo predizborna guska u magli, a za njegovu provedbu je potrebna neka druga vlada?
Pitamo Predsjednika vlade, Ivu Sanadera, je li od 3. listopada 2003. bilo dovoljno vremena za dogovor sa Slovenijom i Italijom o zaštiti Jadrana i ZERP-u, pogotovo što su Italija i Slovenija proglasile svoj ZERP? Tko je radi ne-činjenja baš ničega podnio ostavku? Tko u Hrvatskoj odgovara za varanje građana u osnovnim pitanjima zaštite njihova okoliša? Ili, moguće, premijer Hrvatske države s tim nema baš nikakve veze?
Koliko se Kornata, Rovinja, Rockwoola i Kaštijuna mora dogoditi, da bi netko snosio konzekvence nerada, nestručnosti i ne-zastupanja javnog interesa? Od Predsjednika Vlade Ive Sanadera zahtijevamo jasan i javan odgovor na to pitanje. Naravno, kako nismo parlamentarna stranka, ne možemo postaviti zastupničko pitanje, ali smo uvjereni kako će hrvatski premijer poreznim obveznicima i biračima javno odgovoriti. Ili će se biti na skijanju u Koruškoj.
Pitanje odgovornosti za zaštitu okoliša, što se Zelenih tiče, tu ne prestaje. U jutrošnjoj se istarskoj magli izgubio i gospodin Nino. Ni njega to ne intereša. Moguće će, reda radi, osnovati neki „stožer" poslije podneva.
Zeleni apeliraju na građane neka povećaju pritisak na svoje političke čelnike, kako bi se što efikasnije provela zaštita njihova prirodnog okoliša, tla, mora i zraka. Kako bi naša istra i naša Hrvatska ostale netaknute i čiste.
Zeleni su još prije desetak godina pokrenuli inicijativu za zaštitu ekosustava jadranskog mora, koja bi se realizirala suradnjom država koje dijele obale jadrana i njegov akvatorij. Sada je jasno, kako takvoj incijativi ne samo da je došlo vrijeme, već postoji i apsolutna hitnoća da suradnja zaživi.
Jer, ako nema odgovornosti i zastupanja javnog interesa zaštite Jadrana u svim zemljama koje dijele njegove obale, ovakvih i gorih incidenata će biti sve više. A onda nam se svima crno piše...
Zeleni tragedija Rovinj nesreće služba 112 Rockwool Kaštijun katastrofa ekološke katastrofe