Fascinantna knjiga Marina Fonovića o svemiru
12.2.2009. // Barkun // Objavljeno u kategoriji Kultura
Zanima vas li kako je nastao život, jesmo li sami u svemiru, postoje li naprednije civilizacije od nas? Da li bi krenuli na nadasve uzbudljivo putovanje do drugih planeta, zvijezda, galaksija, do rubnih granica poznatog nam svemira? Kopkaju li vas odgovori na pitanja što su to neutronske zvijezde, crne rupe ili izvansolarni planeti? Na sva ta i mnoga druga pitanja odgovor možete potražiti u upravo izdanoj knjizi ''Svemir'' Marina Fonovića, novinara i astronoma iz Plominskog Zagorja, nastanjenog u Zagrebu.
Na 300 stranica s 416 fotografija i crteža te na vrlo neposredan način i čitljivim stilom očarava svojim saznanjima. Samo čitanje knjige svojevrsna je avantura koja počinje uvodom u astronomiju, od mita do moderne znanosti, a nastavlja se poglavljima o Sunčevom sustavu, promatranju svemira, zvijezdama, galaksijama, početku i kraju vremena te životu u svemiru. Ovu je knjigu struka dočekala kao dosad najkvalitetnije izdanje o novoj i modernoj astronomiji, a posebno se ističe njena sveobuhvatnost, preciznost i ljepota govora.
Priznanja dolaze sa svih strana pa nema sumnje da će ova knjiga naići i na isti odziv i reagiranje čitatelja. Tko je zapravo Marino Fonović? Labinjani ga se sjećaju kao posljednjeg novinara i urednika ''Raškog rudara'', glasila Istarskih ugljenokopa, čiji se posljednji broj tiska 1999. godine kada se zatvara i posljednji rudnik ugljena u Hrvatskoj. Taj mladi i samozatajni ekonomist široj je javnosti postao poznat objavljivanjem knjige ''Zadnja smjena'' u kojoj perom i kamerom na vrlo plastičan način bilježi posljednje korake i dane nekadašnjeg gospodarskog diva Labinšćine i Istre.
Kao i mnogi drugi njegovi kolege s posla, koji nisu ''zbrinuti'' prijevremenim umirovljenjem, Fonović odlazi iz rodnog kraja u potrazi za poslom i novim životnim izazovima. Astronomija - dotad ''samo'' njegov hobi i velika ljubav postaje i njegovo životno opredjeljenje o čemu govori ova fascinantna knjiga, koja je plod dugogodišnjeg, temeljitog i nadahnutog rada za kojeg je on širio svoje i naše vidike.
Što reći o mladom čovjeku nemirna duha i žilave ustrajnosti koji je za dvadesetogodišnjeg rada iz svoje astronomske promatračnice u rodnom selu Fonovići ponad Kvarnerskog zaljeva obavio više od 40 tisuća fonometrijskih zapažanja, iza čega je nastalo mnogo atraktivnih fotografija objavljivanih širom svijeta. U raznim će časopisima zapaženo mjesto dobiti njegovi članci, kojih je dosad objavio nekoliko stotina, a njegov opsežan promatrački rad pridonio je klasifikaciji mnogih svemirskih objekata.
Iznenađenje, ali samo za one koji ne poznaju dovoljno Marina Fonovića i njegovu blagu i samozatajnu narav, ali i njegov vrlo širok spektar znanja i zanimanja. U tom slijedu je i podatak da je knjigu ''Svemir'', uostalom kao i ''Zadnju smjenu'', grafički oblikovao sam, a nakon što su mu izdavači nudili mrvice odlučio se da knjigu i objavi u vlastitoj nakladi! Pa što onda nego rudarskim pozdravom sretno neobičnom autoru poželjeti da samo nastavi tim putem! (MM)
Čitatelj IFPO prenio je vijest sa portala Net.hr prije par tjedana i postavio u rubriku vijesti korisnika:
Nova knjiga - Marino Fonović: Svemir
Astronimska promatračnica Marino Fonović, Plominsko Zagorje
Marino Fonovioć svemir znanost astronomija plominsko zagorje knjiga