Državni inspektorat kaznio Labinjanku Loredanu Diminić za navodno nelegalno vođenje turista
12.5.2009. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Crna kronika
Lakša za tisuću kuna nedavno je iz Eufrazijeve bazilike izašla Loredana Diminić, Labinjanka koja živi u Njemačkoj, kada ju je državni inspektor zatekao da grupi od 40-ak Nijemaca govori o tom spomeniku kulture. Kako se navodi u potvrdi o naplaćenoj kazni, Diminić je prekršila zakon o pružanju usluga jer je uslugu turističkog vodiča pružala bez propisanog odobrenja i iskaznice turističkog vodiča. Porečka bazilika se, naime, nalazi na popisu turističkih cjelina u kojima usluge vođenja smiju pružati isključivo ovlašteni vodiči. Takve, posebno vrijedne prirodne i kulturno-povijesne cjeline po županijama su nabrojane u pravilniku Ministarstva turizma. U Istri ih je 34, a na širem porečkom području taj status, osim porečkog starog grada i Eufrazijeve bazilike, imaju stara jezgra Vrsara, Limski zaljev te jama Baredine.
Diminić, međutim, veli da u njenom slučaju nije bilo govora o nelegalnom vođenju. Navela je da su grupu činili njeni prijatelji i znanci, uglavnom članovi i donatori Njemačko-hrvatske zajednice, udruge iz grada Karlsruhea, u kojoj je i sama angažirana, i o čijim dobrotvornim akcijama je u nekoliko navrata pisao i naš list.
- Nismo nikakva putnička agencija, ne bavim se organiziranim dovođenjem turista, niti sam te dvije rečenice o Eufrazijani izgovorila za novac. Poznajem propise i još sam u autobusu sve upozorila da u starom gradu i bazilici ne smijem ništa govoriti. No, netko me iz grupe nešto upitao! Čim sam odgovorila, inspektor me zaskočio, zatražio iskaznicu turističkog vodiča, u tren oka instalirao laptop i izdao kaznu. Kad smo mu pokušali objasniti, nije htio slušati, nego je zaprijetio policijom i sucem za prekršaje. Na kraju sam platila da se dalje ne sramotim pred prijateljima, ispričala je Diminić. Ona smatra ne samo da je nepravedno kažnjena, već i bez razloga tretirana poput kriminalca.
Isti slučaj bitno drukčije tumače u zagrebačkoj središnjici Državnog inspektorata. Prema riječima glasnogovornice Vedrane Cetine, nema dvojbe da je inspektor postupio po zakonu i naprosto odradio svoj uobičajeni posao.
- Kad netko sa sobom ima 30 ili 40 ljudi, govori im na stranom jeziku i pokazuje spomenik bez licence turističkog vodiča, očito je u prekršaju. Pokušajte takvo što učiniti u Veneciji pa ćete vidjeti kako ćete proći. Naravno da se uvijek netko osjeća oštećen i nepravedno kažnjen, no inspektor ne može praštati. Svi trebaju imati jednak tretman. I nelegalni iznajmljivači se žale na nas – nastojimo uvesti red, a oni kažu da tjeramo goste i radimo protiv interesa turizma. Zanimljivo je da gospođi nije palo na pamet da je svojim postupkom uzela posao nekome od legalnih vodiča, koje naša služba štiti, odlučna je glasnogovornica. Dodaje i da licencirani vodiči zaštitu nerijetko sami traže te nelojalnu konkurenciju prijavljuju inspektoratu.
Neslužbeno doznajemo da su na odgovornost pozivani čak i pojedini profesori, koji nisu »papirom« dokazali da je grupa kojoj govore - grupa studenata na nastavi. Istom logikom čini se mogućim da tisuću kuna kazne snađe i onoga tko je u baziliku doveo nekolicinu prijatelja i laički im govori o njoj. Na pitanje hoće li inspektor i u tom slučaju naplatiti kaznu, Cetina veli da u pravilu - neće.
- Naravno da je svaki slučaj poseban, no iskusnom inspektoru nije teško razlučiti radi li se o nelegalnom vođenju veće grupe ili privatnoj komunikaciji nekolicine prijatelja. U privatnoj komunikaciji može se govoriti bilo što. No, kada je u pitanju prekršaj, treba snositi posljedice, poručuje glasnogovornica Državnog inspektorata.
M. DODIĆ
Po licenciranog vodiča u Turističku zajednicu
- Većina grupa si unaprijed dogovori turističko vođenje kroz stari grad i baziliku pa pri obilasku nemaju problema. Zatreba li bilo kome turističko vođenje, najjednostavnije je da od nas zatraži popis za to ovlaštenih osoba, kojih u evidenciji imamo 40-ak, veli direktor porečkog Turističkog ureda Nenad Velenik.
Matejčić: Nisu svi slučajevi isti
- Naravno da inspektor mora raditi svoj posao i njegova je djelatnost višestruko korisna za kulturnu prezentaciju spomenika, no trebamo imati na umu i da nisu svi slučajevi isti. Tetu s grupom vrtićke djece ili profesora koji studentima drži nastavu ne možete tretirati kao nelegalne vodiče. Predlagao sam da o tome zajedno rasprave inspektorat, Crkva i gradske vlasti da bi se problemu pristupalo s više takta i spriječilo slične incidente u Eufrazijani, ali i drugdje, komentirao je sveučilišni profesor Ivan Matejčić, voditelj istraživanja i obnove bazilike. I sam često vodi školske grupe Eufrazijanom te im za to ne naplaćuje. »Kad bismo se doslovno držali propisa, ja bih ministarstvu bio dužan najmanje 40 tisuća kuna«, rekao je Matejčić.
loredana diminić vodič turizam kazna državni inspektorat licenca