Cure i dečki su s robotima na `ti` - NA MEĐUNARODNOJ LJETNOJ ŠKOLI ROBOTIKE I ELEKTRONIKE U RAPCU SUDJELOVALO JE 60 UČENIKA
5.7.2013. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Obrazovanje
RABAC - Na 2. Međunarodnoj ljetnoj školi robotike i elektronike za učenike osnovnih i srednjih škola, koja se proteklog tjedna održavala u hotelskom naselju Girandella u Rapcu, sudjelovalo je 60 učenika i 30 mentora. Organizirala ju je Srednja škola Mate Blažine iz Labina u partnerstvu s Pedagoškim fakultetom Ljubljana, PMFom Zagreb, Elektrotehničkom školomVaraždin, Univerzitetom Karabuk iz Turske te Udrugom AESD iz Rumunjske.
Radilo se u četiri mješovite radionice: Robotika, Elektronika, Kompjutorizirani laboratorij znanosti i Istraživačkoj radionici.
Nastavni jezik bio je engleski, ali i bez toga jezično sporazumijevanje, kako to ističe Željko Brenčić iz SŠ Mate Blažine, jedan od mentora i koordinator škole, nije predstavljalo prepreku.
- Intencija je da se učenici upoznaju s robotikom i vide imaju li sklonosti prema njoj, mogu li se pronaći u tome i možda se nastaviti njome baviti. Ovdje je sve podređeno učeniku, ima dovoljno mentora koji svakome mogu priskočiti u pomoć i svatko može svoj zadatak svladati brzinom koja mu odgovara, što je visok standard kakav je u redovnoj nastavi nemoguće postići, kaže on.
Škola se financira sredstvima EU u sklopu projekta "Leonardo da Vinci", odnosno njegovog modula "InFiRo", integriranog pristupa laboratorijskoj robotici kroz fiziku.
Što više prakse
- Prošle godine su kolege iz Slovenije demonstrirali svoje vještine i pedagoško umijeće organiziranja elektroničkih i robotskih laboratorija. Ople-menjeni idejama koje smo nakon toga razvili s kolegama, ove smo godine organizirali školu u vlastitoj režiji, kaže Darko Androić, voditelj škole i projekta "Leonardo da Vinci".
- Na fakultetu imamo projekte iz područja znanosti tehnologije. S robotikom smo počeli prije pet, šest godina, a kada smo s kolegama iz Zagreba dobili ovaj europski projekt, odlučili smo se za ljetnu školu. Ono što je bitno je da učenici trebaju što više raditi tako da uče kroz iskustvo. Teorija bi trebala sudjelovati do deset posto, a sve ostalo bi trebala biti praksa, kaže Slavko Kocijančič s ljubljanskog Pedagoškog fakulteta. Među osnovnoškolcima se našlo nadarenih učenika koji su s lakoćom svladavali gradivo na razini srednje škole, što će najvjerojatnije utjecati na njihovo izbor budućeg zanimanja.
Srednjoškolci su propitivali mogućnosti da se odluče za neki od fakulteta na kojima se robotika studira.
Ruke, auti i borci
Luka Pipelnjak, 12-godišnjak iz Ljubljane, jedan je od onih od koji se u budućnosti može puno očekivati na ovom polju.
- Uglavnom sam se zabavljao programiranjem, radili smo robotsku ruku koja premješta stvari. Više me zanima hardver nego softver, ali treba ti oboje ako želiš nešto ostvariti, veli Luka.
- Naučio sam raditi u talijanskom programu za programiranje čipova Arduino. Napravio sam autić kojim se može upravljati pomoću daljinskog upravljača televizora. Sviđa mi se što smo ove godine imali više kreativne slobode u odnosu na lani, rekao nam je Toni Peruško ii labinske srednje škole.
- Radili smo male sumorobote koji se kao borci natječu u ringu. Cilj je izgurati drugog robota i pri tom ne preći bijelu crtu, za što služe senzori, ispričao nam je Emre Koese iz Turske.
Traže fi nancijere
- Prvi put smo ovdje i prvi put radimo robote. Uspjeli smo napraviti auto i rampu. Rampa se spusti kada auto naiđe, on stane i pričeka da se podigne i onda prođe. Kada se vratimo kući i malo sredimo dojmove, možda nastavimo programirati, kazala nam je Nevena Gregorić iz Zagreba, učenica 4. Razreda srednje škole. U školi su sudjelovali učenici iz svih labinskih osnovnih škola, a zanimanje je bilo toliko da su neke morali odbiti. "Leonardo da Vinci" je dvogodišnji projekt, što znači da će organizatori sljedeće godine morati potražiti nove izvore financiranja. Na Labinštini su im već ove godine u susret izašli Grad Labin, okolne općine i brojne tvrtke od kojih neke koriste robote u proizvodnom procesu.
Robi Selan
škola trobotike nadarenost tehničke znanosti srednja škola robotika željko brenčić rabac