Proizvođači meda konačno ravnopravni na tržištu

Proizvođači meda konačno ravnopravni na tržištu

11.11.2008. // Barkun // Objavljeno u kategoriji Zabava

Od danas mali pčelari mogu slobodno i neograničeno prodavati svoje proizvode na kućnom pragu i otvorenim prostorima i štandovima! Naime, stupio je na snagu Pravilnik o vođenju upisnika registriranih i odobrenih objekata te o postupcima registriranja i odobravanja objekata u poslovanju s hranom, javljaju iz Hrvatskog pčelarskog saveza.

Pravilnik je objavljen u Narodnim novinama br. 125 od 29. listopada 2008. godine. To je stečevina Europske unije koja je konačno stigla i do hrvatskih pčelara. Mnogo žuči i brojna osporavanja te progon represivnih organa trpjeli su pčelari, a sve zahvaljujući neformalnom trgovačkom lobiju koji je izlobirao tržišne uvjete prilagođene isključivo velikima. Mali, neposredni proizvođači, bili su jednostavno maknuti s tržišta. I time je do danas u Hrvatskoj vladala određena prohibicija nad izvornim medom pčelara neposrednog proizvođača.

Hrvatski pčelari konačno su doživjeli ravnopravan tretman na tržištu, a med se konačno više ne tretira kao meso i mesne prerađevine, jaja i kao druge namirnice životinjskog podrijetla. U Europi, a i u nas, profesionalnih pčelara je manje od 5 posto. I ta djelatnost u ovim našim širinama opstaje jedino tako da se jednako tretiraju svi pčelari. Jedino tako iz kruga osposobljenih, a malih, povremeno će odskočiti i po koji profesionalac. Dosadašnja politika onemogućavanja pristupa tržištu vodila je k uništenju pčelarstva.

Med je među rijetkim proizvodima koji je najbolji na početku tehnološkog procesa, ili bez ikakvog procesa (u saću). Svi ostali (meso, riba, jaja, mlijeko i mliječni proizvodi... ) bolji su ili najbolji upravo na kraju tehnološkog postupka.

 

No, još jedna izuzetna osobina krasi med. To je jedini proizvod, koji svojom proizvodnjom, od svekolike djelatnosti ljudskog roda, omogućava biološku raznolikost zemlje, a pčelarstvo ostvaruje enormnu korist zajednici kroz funkciju oprašivanja oko 20.000 biljnih vrsta.

 

Dosadašnja potrošnja meda po stanovniku u Hrvatskoj iznosila je 0,4 kg, no sudeći po brojnim izvještajima hrvatskih pčelarskih udruga potražnja meda direktno od pčelara rapidno raste. Ovim Pravilnikom potrošnja, a i proizvodnja doživjet će novi poticaj.

 

Med i ostali pčelinji proizvodi čudesan su regulator zdravlja i zdrave ravnoteže ljudskog organizma, a povećana upotreba ovih vrijednih namirnica otklonit će mnoga bolesna stanja, poboljšati kvalitetu i produžiti život mnogima. Ovaj Pravilnik konačno omogućava pčelarima ravnopravnu poziciju na tržištu, a time i daleko agresivniju promociju svojih proizvoda, navodi se u priopćenju kojeg potpisuje Martin Kranjec , predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza.

 

Pčelarski savez Pravilnik gospodarstvo udruga pčelara med pčele namirnica proizvodnja Hrvatski pčelarski savez poslovanje s hranom
Putujmo.net - portal za sve koji vole putovati