Osiromašeni uran oko nas

Osiromašeni uran oko nas

31.10.2007. // Alert online (nezavisni magazin za okoliš) // Objavljeno u kategoriji Zabava

U okviru parlamentarne istrage u Italiji o vezi između upotrebe osiromašenog urana i oboljevanja italijanskih vojnika, ministar odbrane te zemlje rekao je anketnom odboru da je u zonama u kojima je korištena ta vrsta oružja do sada oboljelo 255 vojnika, dok je njih 37 umrlo. Ministar je naglasio da još nije pouzdano utvrđeno da postoji veza između osiromašenog urana i malignih oboljenja.

Jedan od inicijatora istrage i zastupnik Zelenih u italijanskom parlamentu, Tana de Zulueta, kaže za BBC da je još 1999. godine parlament uočio "zabrinjavajući" porast broja malignih oboljenja kod italijanskih vojnika koji su služili na Kosovu - prije svega Hočkinsovog sindroma, ali i drugih malignih oboljenja.

"Problem je u tome što naši vojnici, kada su ušli na Kosovo - gdje je prema podacima NATO-a bačeno 300 tona municije sa osiromašenim uranom - za razliku od američkih i britanskih vojnika nisu dobili nikakva uputstva ni zaštitu. Time što smo u parlamentu oko toga digli buku uspjeli smo da dođemo do dragocjenih informacija o tome koliko je i gdje osiromašeni uran korišten, kako na Kosovu tako i u Bosni i Hercegovini. To je samo po sebi bilo značajno", kaže Tana de Zulueta za BBC. Ona osporava podatke o broju oboljelih i umrlih vojnika koje je iznio ministar obrane, ukazujući na to da se oni odnose samo na aktivne pripadnike vojske, a ne i na one koji su oružane snage u međuvremenu napustili.

Postoji direktna veza

Iako direktna veza između osiromašenog urana i raka nije pouzdano utvrđena, sve ukazuje na to da ona postoji, kaže sugovornica BBC-ja: "Naša istraga je u tom smislu bila vrlo interesantna, jer su u njoj sudjelovali znanstvenici koji se posebno bave takozvanim nanočesticama. Naime, poslije eksplozije, osiromašeni uran, ali i dijelovi metala pogođenog cilja, razbijaju se u ogroman broj sićušnih nanočestica. Takve čestice nađene su organima oboljelih vojnika, što svakako treba dalje podrobno proučavati", kaže De Zulueta.

Što sa stanovništvom pogođenih područja?

Istraga italijanskog parlamenta trebala bi se završiti do kraja godine, ali značajan rezultat je, po njenim riječima, već ostvaren - oboljeli veterani nisu prepušteni sami sebi, i država ima obavezu da brine o njima ukoliko bolest nastupi nakon što su napustili vojsku.

Međutim, što je sa stanovništvom područja pogođenih osiromašenim uranom? Tana de Zulueta odgovara: "Mi se ovdje jako brinemo za naše vojnike i veterane, ali nitko ništa ne čini za civile koji su bili žrtve tog oružja - od Bosne, preko Kosova, do Iraka i Somalije", kaže ona. "Pentagon će do kraja listopada podnijeti izvještaj o oboljevanju od raka u američkim oružanim snagama, i to je dobro, ali ne smijemo se zaustaviti samo na vojnicima. Smatram da ima dovoljno znanstvenih i kliničkih dokaza da se, iz preventivnih razloga, zabrani upotreba municije sa osiromašenim uranom. To bi trebalo biti uvjet za pokretanje budućih zajedničkih operacija NATO-a", rekla je ona na kraju razgovora za BBC.

Izvor: BBC, London

radioaktivnost osiromašeni uran uran zdravlje studije okoliš alarmantno rat u Bosni
Putujmo.net - portal za sve koji vole putovati