Do sveučilišne diplome bez završenog fakulteta! (Očitovanje Ministarstva)
16.11.2007. // Vjesnik // Objavljeno u kategoriji Zabava
Onima koji nemaju diplomu omogućit će se polaganje ispita kojim će moći doći do istovjetnog naziva kakav bi se dobio završetkom fakulteta.
Usvajanjem Osnova hrvatskoga kvalifikacijskog okvira, Vlada se obvezala da će za godinu i pol dana donijeti dokument kojim se u ravnopravan položaj stavljaju ljudi koji su stekli znanja i vještine kroz formalno i neformalno obrazovanje.
Formalno obrazovanje podrazumijeva ono znanje stečeno u obrazovnim institucijama - školama, na stručnim i sveučilišnim studijima - dok neformalnom obrazovanju nije nužan pristup obrazovnim institucijama.
Budući da osoba za završetak svog formalnog obrazovanja ima dokaz - svjedodžbu ili diplomu - a osoba za neformalno obrazovanje to nema, ubuduće će joj se omogućiti polaganje ispita kojim će moći doći do istovjetnog naziva kakav bi se dobio završetkom studija, uz uvjet da je završio srednju školu.
Tako će se moći steći bilo koji od osam stupnjeva obrazovanja, uključujući zadnji stupanj postdiplomskog studija. Međutim, za pretpostaviti je da neće biti preskakanja: onaj tko ima srednjoškolsku svjedodžbu, moći će postati prvostupnik a da ne upiše fakultet ako je na drugi način stekao znanja i vještine koje ima prvostupnik.
Kroz nekoliko godina, kada se očekuje da će zaživjeti Hrvatski kvalifikacijski okvir, a neformalno obrazovanje biti vrednovano i priznato u Hrvatskoj kao i u Europi, dogodit će se preokret, kažu u Ministarstvu znanosti. Karikirano, državu neće biti briga je li građanin svoje znanje stekao na fakultetu ili pecajući ribu, dokle god ga može dokazati i upotrijebiti.
Kako objašnjava državni tajnik za visoko obrazovanje Slobodan Uzelac, država će razraditi sustav jedinstvene verifikacije, odnosno svojevrsnog ispita na kojem će se snimiti i priznati znanje osoba koje nisu završile formalno obrazovanje. Osim znanja, na tom će ispitu morati dokazati i vještine te ostale kompetencije stečene u neformalnom obrazovanju.
Iako taj sustav još nije do kraja razrađen ni u Europi, a kod nas je tek u začetku, pretpostavlja se da bi ispit koji će polagati osobe koje se neformalno obrazuju sličiti državnoj maturi. Potrebna znanja i vještine za određeni stupanj kvalifikacije propisat će država temeljem stručnih i znanstvenih kriterija, a zasad je nepoznato hoće li ona i plaćati pojedincima troškove njegova polaganja ili će ih oni snositi sami.
»Treba razraditi niz elemenata i to ne možemo napraviti preko noći niti prije Europe, koja planira usvojiti Europski kvalifikacijski okvir do 2010. i na čemu intenzivno radi«, objašnjava Uzelac.
Iako činjenica da će, zahvaljujući razvoju i priznavanju neformalnog obrazovanja, osoba moći doći do, primjerice, diplome magistra struke (mag.) a da nije završila za to predviđeni studij, neće se uvažavati igranje s administracijom.
Očitovanje Ministarstva:
U povodu objavljenih članaka u nekoliko javnih glasila da će vječni studenti jednim ispitom steći diplomu bez završenog fakulteta, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa upozorilo je da je to "stvaranje i širenje iluzija o olakoj mogućnosti stjecanja diploma" koje neće koristiti ni kreatorima sustava, a ni njegovim korisnicima.
U tim se tekstovima, kako se napominje, krivo i neutemeljeno sugerira da će budući Hrvatski kvalifikacijski okvir omogućiti neuspješnim učenicima ili studentima lako stjecanje željenih kvalifikacija.
"A istina je upravo suprotna. Njihov put do željenih kvalifikacija, dakle kvalifikacija, a ne diploma, bit će teži i mukotrpniji nego što je bio onaj koji, nažalost, kao učenici i studenti nisu uspjeli završiti nastojeći dobiti diplomu", navodi se u priopćenju Slobodana Uzelca, državnog tajnika za visoko obrazovanje, koji je o toj temi jučer razgovarao s dijelom novinara.
U priopćenju se navodi kako valja imati na umu da je već sada u nekim zemljama moguće do određene kvalifikacije stići ne samo formalnim nego i informalnim i neformalnim putem, ali tek nakon postupka ispitivanja stečenih znanja, vještina i kompetencija.
Hrvatska je vlada 27. rujna donijela odluku o osnivanju povjerenstva za izradu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira, sastavljenog od 27 članova, na čelu kojeg je ministar znanosti, obrazovanja i športa. Polazne osnove Hrvatskog kvalifikacijskog okvira Vlada je prihvatila u srpnju. One predviđaju mogućnost stjecanja određenih kvalifikacija kroz cjeloživotno obrazovanje, dakle ne samo formalnim obrazovanjem, učenjem ili studijem u školi ili visokoškolskim ustanovama nego i informalnim (tzv. prirodnim) i neformalnim (izvanškolskim odnosno izvanfakultetskim) obrazovanjem, ali to nipošto ne znači da je riječ o lakšem putu dolaska do željene kvalifikacije.
Obrazovanje do diplome bez fakulteta diploma sa jednim ispitom usklađivanje sustava obrazovanja sa EU fer igra stjecanje zvanja znanje budućnost